\ "Spacer po Odessie" - Borys Tynka w Bibliotece - Miejska Biblioteka Publiczna w Redzie

„Spacer po Odessie” – Borys Tynka w Bibliotece

„Spacer po Odessie” – Borys Tynka w Bibliotece

W ramach otwartych zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku w bibliotece odbyło się spotkanie z przewodnikiem Borysem Tynką. Borys Tynka – krakowianin, od pierwszego pobytu w Odessie zakochał się w tym mieście. Zaczął szukać na ten temat materiałów i poznawać historię miasta, częściej tam bywać, został certyfikowanym przewodnikiem, w 2020 r. został wybrany przez Urząd Miasta w Odessie na symboliczne stanowisko honorowego Ambasadora Odessy w Polsce. Przewodnik zaprosił słuchaczy na wspólne zwiedzanie miasta po jego zaułkach, parkach, skwerach, plażach, zaczynając od dworca kolejowego. Ilustrując zdjęciami opowiedział skróconą historią 229 letniej Odessy, mówił także o polskich architektach i budowniczych.. Borys Tynka jest autorem książek o Ukrainie, jego książki zostały wydane przez polskie oraz ukraińskie wydawnictwa. Na Ukrainie książki zostały przetłumaczone również na język ukraiński. Przyjechał do Odessy w przeddzień ataku rosyjskiego na Ukrainę, przeżył alarmy i ataki rakietowe, ale głównie na obrzeżach miasta, pozostał w nim kolejne trzy miesiące, zajmując się organizacją pomocy humanitarnej z Polski. Po spotkaniu można było zakupić książki o Odessie i uzyskać dedykację.
Tekst i foto: Michał Kaczmarek